WARSZAWA-WOLA 30 września – FINAŁ
Lasek Kolski wyrósł na terenach dawnych bagien przybrzeżnych rzeczki Rudawki. W okresie okupacji hitlerowskiej teren lasku wykorzystywany był przez harcerzy i żołnierzy podziemia do ćwiczeń wojskowych. Wspominają o tym żołnierze AK w zeznaniach złożonych dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Południowo-zachodnią część lasku zajmował sierociniec imienia Józefa Piłsudskiego, znany także jako “dwór” lub “folwark”. Początkowo przeznaczony był on dla sierot po żołnierzach wojny polsko-bolszewickiej. Pozostałością po sierocińcu jest budynek pod adresem Dobrogniewa 2/4.
W południowo-wschodniej części Lasku, na końcu ulicy Dobrogniewa, znajdował się zbudowany w latach 50. XX stulecia (nominalnie jako dar Związków Zawodowych) Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Do czasu zbudowania Pałacu Kultury i Nauki miał on (wraz z podobnymi obiektami w Katowicach i Szczecinie) status Pałacu Młodzieży. Dom Kultury Dzieci i Młodzieży został w końcu lat 70. przeniesiony na ulicę Brożka, a będący w złym stanie budynek został wyburzony w latach 90. Dziś w tej części jest park im. Księcia Janusza.
W okresie powojennym las został przecięty linią kolejową. Na początku XXI wieku las został pomniejszony od strony wschodniej w związku z budową Trasy Toruńskiej.
Istnieje kontrowersja co do historii Lasku na Kole w okresie II wojny światowej.
Ten nieduży kompleks leśny, powstał w ramach zalesień gruntów komunalnych w okresie międzywojennym. Obszar lasu rozgranicza przebiegająca przez las linia kolejowa, dodatkowo od strony wschodniej kompleks ten przylega do dużej arterii komunikacyjnej jaką jest „Trasą Armii Krajowej”.
Dominują w nim siedliska borowe, na których rosną drzewostany z udziałem grochodrzewu, sosny pospolitej, dębu czerwonego, posiadające silnie rozbudowane warstwy podszytu i runa leśnego, z dominującą czeremchą. Na uwagę zasługuje występująca tutaj licznie, pochodząca z Ameryki Północnej sosna banksa, a także objęty ochroną ścisłą bluszcz pospolity.
W południowej części uroczyska znajduje się miejsce upamiętniające istniejący na tym terenie w okresie II Wojny Światowej obóz zagłady.
W dniu dzisiejszym Uroczysko Lasek na Kole jest typowym przykładem lasu miejskiego pełniącego funkcję tzw. „parku leśnego”. Wszyscy chętni do jego odwiedzenia znajdą w nim szereg alejek spacerowych z ławkami i wiatami turystycznymi, leśne place zabaw dla dzieci, oraz ścieżkę zdrowia.
Prosimy o uważne przeczytanie szczegółowych informacji o zawodach. Do zobaczenia!