Kozienice 21 września

 

Kozienice 21 września

KOMPLEKSOWE INFORMACJE O WYŚCIGU
MiejsceBiuro zawodów, start i meta przy ul. Głowaczowskiej (teren dawnej strzelnicy) w Kozienicach.
mapa dojazdu
RejestracjaRejestracja będzie również prowadzona w biurze zawodów od godz. 10:30
Formularz
TrasaLINK
Ramowy programUWAGA! zmiana godziny startu dla dyst. MINI.
Od godz. 10.30 akredytacja zawodników, wydawanie numerów startowych
* 12.00 start dys. GIGA, 3 rundy x 17 km, łącznie 51 km
* 12.10 start dys. MEGA, 2 rundy x 17 km, łącznie 34 km
* 12.20 start dys. MINI, 1 runda 17 km
* 12.30 start dys. MIKRO
dla dzieci 4 – 6 lat, obowiązkowy kask
Dekoracje nastąpią po zakończeniu każdego z dystansów.
Limit czasuTrasa zostanie zamknięta o 15:30
Klasyfikacja sektorowaNa dyst. MEGA zostają wprowadzone dwa sektory startowe dla pierwszej 16-ki w klasyfikacji generalnej
i 3 zawodniczki w kategorii OPEN MEGA bez podziału na kategorie wiekowe (dotyczy zawodników obecnych na zawodach) oraz
1-szy sektor startowy dla najlepszych 8 zawodników w kategorii OPEN GIGA bez podziału na kategorie wiekowe (dotyczy zawodników obecnych na zawodach).
Mając na uwadze bezpieczeństwo zawodników dyst. MINI na poszczególnych edycjach zawodnicy zostaną ustawieni zgodnie z zapisami do startu wg kolejności: sektor I to kat. MK i MM, sektor II kat. 14-16, 11-13, sektor III kat. 7-10 lat.
Dotyczy to tylko tych zawodników i zawodniczek, którzy są obecni na starcie edycji maratonu. Na miejsce nieobecnych nie będą wyznaczani zawodnicy z następnych miejsc.
BufetyDla dyst. MEGA/GIGA na rundzie, w okolicy start/meta.
Bufet stacjonarny:
* Ciasta i ciastka
* Woda mineralna
* Gorący posiłek regeneracyjny (talony do odbioru w biurze zawodów)
Wsparcie i pomoc w przeprowadzeniu wyścigu
Powiat Kozienicki
UbezpieczenieOrganizator posiada polisę OC.
Numery, chipy do pomiaru elektronicznegoZawodnicy są zobowiązani do jazdy z numerem startowym na kierownicy. Układ do pomiaru elektronicznego zamontowano do numeru startowego
NagrodyW Mistrzostwach Powiatu Kozienickiego - medale - dystanse GIGA, MEGA, MINI w podziale na kobiety i mężczyźni OPEN.
W edycji Legia MTB Maraton:
Za miejsca 1-3 na dystansie MEGA i GIGA:
o OPEN – trofea sportowe, nagrody finansowe,
o Kategorie wiekowe – trofea sportowe
Za miejsca 1-3 na dystansie MINI:
o Kategorie wiekowe – trofea sportowe
Dyst. MIKRO - drobne upominki.
Ważne przypomnienia - MISTRZOSTWA POWIATU KOZIENICKIEGOUWAGA! Dla mieszkańców powiatu będą to XII Mistrzostwa Powiatu Kozienickiego w kolarstwie MTB: dystanse GIGA, MEGA, MINI w podziale na kobiety i mężczyźni open. Zawody będą Memoriałem Janusza Stąpóra.

Zawodnicy muszą szanować środowisko naturalne i bezwzględnie nie mogą zanieczyszczać trasy maratonu poza wyznaczonymi strefami bufetu.
Zaśmiecanie trasy maratonu karane będzie dyskwalifikacją. Nie wolno używać szklanych pojemników w pobliżu i na trasie zawodów.
Przed startem zawodnik powinien zapoznać się z trasą maratonu, poprzez próbny przejazd przedstartowy lub dokładne obejrzenie mapki trasy maratonu i to zawodnik jest odpowiedzialny za znajomość trasy.
- ZAPISY REKOMENDOWANE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ, ZAKŁADKA REJESTRACJA,
- każdy dystans startuje oddzielnie (UWAGA NA GODZINY STARTU),
- każdy zawodnik wykupuje przy zapisach numer startowy z czipem, numer pozostaje własnością zawodnika na cały sezon 2024. Opłata za czip (system pomiaru czasu) z numerem w wysokości 30 zł wyłącznie gotówką w biurze zawodów obowiązuje wszystkich uczestników.
- rekomendujemy dokonanie opłat startowych na konto zgodnie z regulaminem,
- zawodnik zobowiązany jest do wypełnienia karty zgłoszenia, karta jest ważna na rok kalendarzowy. Karta dostępna na naszej stronie lub w biurze zawodów. ZALECAMY WCZEŚNIEJSZE WYDRUKOWANIE KARTY I PRZYJŚCIE Z WYPEŁNIONĄ,
- wyniki podawane są również za pomocą SMS, konieczne jest wtedy podanie numeru telefonu w karcie zgłoszenia.

 

 

Pierwsza wzmianka o Kozienicach pochodzi z 1206 r. kiedy wraz z sąsiednimi wsiami nadane zostały klasztorowi Norbertanek w Płocku. Włości te były jednak znacznie oddalone od Płocka, więc Kozienice w drodze zamiany stały się własnością królewską i pozostały nią aż do rozbiorów. Miejscowość położona na skraju Puszczy Kozienickiej przy trakcie z Wilna do Krakowa została jednym z ulubionych miejsc polowań króla Władysława Jagiełły, który przebywał tu 10 razy. Prawdopodobnie dla niego też wzniesiono tu drewniany dwór myśliwski, a sam król w 1394 ufundował tu kościół. Bliskość puszczy i dostęp do drewna pozwoliła na budowę tutaj mostu pontonowego, który po spławieniu do Czerwińska pozwolił wojskom polskim pomiędzy 30 czerwca a 3 lipca 1410 roku na przeprawę przez Wisłę w czasie Wielkiej wojny z zakonem krzyżackim.

W 1467 roku w królewskim dworze królowa Elżbieta Rakuszanka urodziła syna królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, późniejszego króla Zygmunta I Starego, co upamiętnia do dziś pamiątkowa kolumna wzniesiona w 1518, która jest najstarszym pomnikiem świeckim w Polsce. W 1507 mieszkańcy Kozienic poprosili o prawa miejskie. 8 stycznia 1549 roku król Zygmunt II August wydał na sejmie w Piotrkowie przywilej dla wojewody ruskiego i starosty radomskiego Piotra Firleja z Dąbrowicy na założenie miasta na części gruntów kozienickich, a w 1550 wydany został drugi przywilej lokacyjny. W 1557 król Zygmunt August ufundował tu parafię i uposażył plebana, w roku 1558 Kozienice otrzymały przywilej na organizowanie jarmarków.

W czasie potopu szwedzkiego 6 kwietnia 1656 doszło do zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Kozienicami, ale w 1657 roku miasto zostało zniszczone przez siedmiogrodzkie wojska Jerzego Rakoczego. Ponownie miasto zostało zniszczone przez wojska szwedzkie w 1704 roku w trakcie Wielkiej wojny północnej.

 Popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przed muzeum w Kozienicach

W 1782 miasto o przeważnie drewnianej zabudowie zostaje zniszczone przez pożar i dzięki królowi odbudowane głównie jako murowane. W 1786 roku król Stanisław Poniatowski założył tu  Królewską Manufakturę Broni Palnej, która w latach 1784-1788 przekształcona została w Fabrykę Broni w Kozienicach będącą największą fabryką broni palnej w Rzeczypospolitej. Fabryka wytwarzała karabiny, pistolety oraz sztucery w tym pierwszy w historii seryjnie produkowany karabin polskiej konstrukcji tzw. sztucer kozienicki. Miasto w okresie tym praktycznie od nowa lokowane zyskało murowaną zabudowę. Odbudową i przebudową miasta zajął się Stanisław August Poniatowski (według projektu Jana Fontany). W 1792 roku w czasie wojny polsko-rosyjskiej pod Kozienicami stało polskie wojsko pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego.

Bardzo ważnym wydarzeniem było utworzenie powiatu kozienickiego w 1867 r. Dzięki temu została wybudowana droga do Radomia. Wzniesiono też koszary, przebudowano i rozbudowano pałac. Działała fabryka blachy, garbarnia, browar i młyny.

 W 1902 r. przyszedł w Kozienicach na świat Zygmunt Lederman-Lednicki, znany skrzypek i dyrygent. W 1926 r. ukończył Warszawskie Konserwatorium Muzyczne. Był jednym z dyrygentów Polskiego Radia. Równie znaną postacią jest urodzony tu Bogusław Klimczuk (1921-1974) – polski dyrygent, co roku odbywają się festiwale muzyczne Jego imienia.

Podczas II wojny światowej działały w okolicach oddziały partyzanckie (gł. Bataliony Chłopskie), a w mieście znajdowało się getto.

Obecnie rozwój miasta związany jest z budową Elektrowni Kozienice i towarzyszących zakładów.

Kozienice przekształcają się z ośrodka przemysłowego w ośrodek rekreacyjno-sportowy.  Dla kolarstwa Kozienice są jednym z najznamienitszych partnerów, od 14 lat rozgrywane jest tu jeden z etapów Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Dookoła Mazowsza.

Więcej o walorach Gminy znajdziesz tutaj  Kozienice – turystyka i rekreacja.

 

 

 

Skip to content