WARSZAWA-BIELANY 6 KWIETNIA
fot. Legia MTB Maraton, Bielany 2018
Urok Lasu Młocińskiego odkryliśmy w 2016 roku dzięki p. Elżbiecie Iglewskiej z Dzielnicy Bielany. Miejsce i trasa tak bardzo się podobały uczestnikom i nam, że z przyjemnością wracamy tu z kolejnymi zawodami. To pierwsza z serii tegorocznych bielańskich maratonów.
Las Nowa Warszawa zwany też Lasem Młocińskim włączony jest do Obwodu leśnego “Bielany-Młociny” i usytuowany w północno-zachodniej części miasta, na terenie dzielnicy Bielany. Przed wojną Lasy Nowa Warszawa wchodziły w skład majątku Dobra Ziemskie Młociny i zgodnie z planem szczegółowym zatwierdzonym 1.04.35 r. mają charakter inwestycyjny. Powojenne zalesienie tych terenów, chętnie wykorzystywane dla różnorakiej rekreacji, wynika z niewłaściwego działania dawnych organów PRL. Dobre połączenia komunikacyjne sprawiają, że jest to teren chętnie wykorzystywany do rekreacji i turystyki.
Las Młociny jest niezwykle urozmaicony. Decydujący wpływ mają na to warunki glebowe i wodne. Występują tu bowiem zarówno suche wydmy piaszczyste, jak i bardzo żyzne i wilgotne gleby madowe, na których rosną najbujniejsze polskie lasy, czyli łęgi. Piaszczyste wzniesienia porośnięte są dość ubogimi borami świeżymi i mieszanymi.
Historycznie teren ten należy do ciągu wielkich puszcz: Jaktorowskiej, Bolimowskiej, Wiślickiej i Kampinoskiej, które do 1476 r. stanowiły własność książąt mazowieckich. Po włączeniu Mazowsza do Korony, weszły w skład królewskich dóbr. Teren dzisiejszego Lasu Młociny, który w XVI w. był znacznie większy od dzisiejszego, określany był mianem Dóbr Królewskich Młociny. Szybki rozwój miasta i okolicznych wsi, a przede wszystkim liczne królewskie nadania, przyczyniły się do znacznego ograniczenia leśnego obszaru Młocin. Dzisiejsze granice Lasu Młociny zostały ustalone wyrębami jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej, las stał się własnością miasta. Obecnie większość tych terenów jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, którzy zezwalają nam na organizację zawodów.
Zawody odbywają się dzięki wsparciu Zarządu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
Wiele historycznych informacji znajdziesz na stronie Urzędu: Z historii Bielan