Biała Rawska

Biała Rawska 12 sierpnia - UWAGA ZMIANA PROGRAMU

KOMPLEKSOWE INFORMACJE O WYŚCIGU
MiejsceBiuro zawodów, start i meta przy boisku piłkarskim ul. Polna.
mapa dojazdu
RejestracjaFormularz
TrasaTRASA
Klasyfikacja sektorowa1-szy sektor startowy dla najlepszych 8 zawodników i po 3 zawodniczki w kategorii OPEN MEGA i OPEN GIGA bez podziału na kategorie wiekowe.
Ramowy program• Od godz. 10:00 akredytacja zawodników, wydawanie numerów startowych
• godz. 11:50 – podział na sektory, ustawianie zawodników
• godz. 12:00 – start dyst. GIGA, 3 rundy x 23 km, 69 km
• godz. 12:05 – start dyst. MEGA, 2 rundy x 23 km, 46 km
• godz. 12:10 – start dyst. MINI,
• godz. 12:30 – start dyst. MIKRO,
• godz. 15:00 – dekoracje zwycięzców
Limit czasutrasa zostanie zamknięta o 15.00
Bufety Na rundzie, w okolicy start/meta.
Bufet stacjonarny:
* Gorący posiłek regeneracyjny (talony do odbioru w biurze zawodów)
* Ciasta i ciastka
* Woda mineralna
Wsparcie i pomoc w przeprowadzeniu wyściguGmina Biała Rawska
Patronat honorowy
UbezpieczenieOrganizator posiada polisę OC.
Profesjonalny serwis rowerowyStoisko z profesjonalnymi suplementami diety. Profesjonalny serwis rowerowy.
Numery, chipy do pomiaru elektronicznegoZawodnicy są zobowiązani do jazdy z numerem startowym na kierownicy. Układ do pomiaru elektronicznego zamontowano do numeru startowego
NagrodyZa miejsca 1-3 na dystansie MEGA i GIGA:
o OPEN – trofea sportowe (puchar lub medal lub dyplom), nagrody rzeczowe,
o Kategorie wiekowe – trofea sportowe
Za miejsca 1-3 na dystansie MINI:
o Kategorie wiekowe – trofea sportowe
Dyst. MIKRO - drobne upominki.
Ważne przypomnieniaZawodnicy muszą szanować środowisko naturalne i bezwzględnie nie mogą zanieczyszczać trasy maratonu poza wyznaczonymi strefami bufetu.
Zaśmiecanie trasy maratonu karane będzie dyskwalifikacją. Nie wolno używać szklanych pojemników w pobliżu i na trasie zawodów.
Przed startem zawodnik powinien zapoznać się z trasą maratonu, poprzez próbny przejazd przedstartowy lub dokładne obejrzenie mapki trasy maratonu i to zawodnik jest odpowiedzialny za znajomość trasy.

Biała Rawska należy do terenów o znakomitych walorach turystyczno-krajoznawczych. Położona jest na Nizinie Mazowieckiej nad rzeką Białką – dopływem Rawki. Na terenie gminy znajdują się piękne zespoły pałacowo – parkowe: w Białej Rawskiej, Babsku i Woli Chojnatej. W kilku innych miejscowościach są zabytkowe dworki (wszystkie w rękach właścicieli prywatnych), kościoły i parki – spójrz zakładka “zabytki”. Część z nich jest już odremontowana i służy jako zespoły konferencyjno-hotelowe, restauracje, zaplecze rekreacyjne.

Zwiedzanie naszego terenu jest szczególną przyjemnością ze względu na czyste powietrze i wodę, ukochaną przez wędkarzy. Nasza okolica może być wytchnieniem dla osób pragnących spokoju i relaksu.

W południowej części gminy występują kompleksy leśne, znajdujące się w nich deniwelacje terenu zachęcają do uprawiania jazdy konnej. W Ossie jest stadnina składająca się z ok. 50 koni usytuowana w zespole parkowo-pałacowym.

Źródła poświadczają istnienie Białej w 1246 roku, natomiast pierwsza zachowana wzmianka pisana pochodzi z 24 sierpnia 1295 roku. Znajduje się ona w dokumencie Bolesława II, w którym książę za uratowanie mu życia podczas najazdu wroga nadał Wawrzyńcowi, kasztelanowi z Białej, przywileje dla jego wsi dziedzicznych. Urzędnik zwany kasztelanem wykonywał funkcje administracyjne, wojskowe i sądowe sprawując władzę nad grodem i podległym mu okręgiem.

Prawa miejskie Biała uzyskała między 1472 a 1498 rokiem. Począwszy od XIV stulecia aż do XVI wieku miasto przeżywało okres pomyślnego rozwoju, który zawdzięczało w dużej mierze odbywającym się tu jarmarkom i targom oraz usytuowaniu na szlakach komunikacyjnych wiodących m.in. od Czerska i Łęczycy ku Sandomierzowi. Wszystko wskazywało na to, że Biała stanie się poważnym ośrodkiem miejskim. Była wtedy niewielką posiadłością biskupów chełmskich. Posiadała już solidnie zbudowany kościół w stylu gotycko- renesansowym. Po otrzymaniu praw miejskich Biała stała się dość żywym miasteczkiem. Osiedliło się w niej wielu kupców i rzemieślników. Przez pewien czas miała nawet granicę celną. Niestety, tych szans na szybki rozwój miasto nie wykorzystało. Wiek XVII i pierwsza połowa XVIII były okresem upadku miasta.   W 1870 roku w wyniku reformy administracyjnej Biała utraciła prawa miejskie, które odzyskała w 1925 r.

Biała Rawska to prężnie rozwijająca się miejscowość. Miejsce dawnych rozległych puszcz zajęły dzisiaj sady i pola uprawne. Nadal jednak znaleźć tu można obszary dzikiej nieskażonej cywilizacją przyrody. Pozornie płaski i monotonny tutejszy krajobraz posiada jednak niemało uroku. Wiele jest tu lasów rozrzuconych pośród pól, starych przydrożnych alei i parków przydworskich. Całość urozmaicają wody rzeki Białki i wielu stawów rybnych z bogatą fauną ptaków wodnych i błotnych. Znaleźć tu można kompleksy lasu modrzewiowego, żeremia bobrów świadczące o wysokiej czystości wody i szlak wędrówek łosia.
Teren zaprasza do wędkarstwa, grzybobrań, spacerów, wędrówek rowerowych trasą tutejszych dworków i pałacyków oraz pikników na łonie przyrody. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki weekendowej.

Więcej o historii, walorach turystycznych i zabytkach znajdziesz na stronie Biała Rawska

My zapraszamy na Legia MTB Maraton 12 sierpnia.

Oba zdjęcia ze strony Urzędu Miasta i Gminy Biała Rawska

Skip to content