Zakręciło szybko! FINAŁ – WARSZAWA-WOLA – 6 października
Burmistrz Krzysztof Strzałkowski, Rada i Zarząd Dzielnicy Warszawa – Wola m.st. Warszawy oraz Klub Kolarski Legia 1928 zapraszają na Mistrzostwa Woli w kolarstwie mtb i finał cyklu Legia MTB Maraton, które odbędą się 6 października 2019 r. w niedzielę. Biuro zawodów, start i meta zlokalizowane są w Parku im. Księcia Janusza przy skrzyżowaniu ulic Dalibora / Dobrogniewa.
Finał naszych zawodów to dodatkowe nagrody dla tych co ukończyli min. 9 edycji. Ponadto przypominamy że w tym sezonie były jeszcze dodatkowe klasyfikacje. Najlepiej sprawdź w regulaminie pkt. 14 – 16; 20: REGULAMIN 2019.
Park Księcia Janusza integralnie połączony z Laskiem Na Kole, wytyczają Al. Prymasa Tysiąclecia, ul. Ostrowiecka, ul. Dobrogniewa i od zachodu ul. Dalibora, gdzie przebiega teoretyczna granica parków.
Na terenie lasku znajdują się wzdłuż ścieżek spacerowych ławki i zadaszenia ze stołami, a także place zabaw dla dzieci. Na terenie lasku znajduje się także ścieżka biegowa Nike, otworzony w 2017 r. pumptrack.
Lasek wyrósł na terenach dawnych bagien przybrzeżnych rzeczki Rudawki. W okresie okupacji hitlerowskiej teren lasku wykorzystywany był przez harcerzy i żołnierzy podziemia do ćwiczeń wojskowych.
Południowo-zachodnią część lasku zajmował sierociniec imienia Józefa Piłsudskiego, znany także jako “dwór” lub “folwark”. Początkowo przeznaczony był on dla sierot po żołnierzach wojny polsko-bolszewickiej. Pozostałością po sierocińcu jest budynek pod adresem Dobrogniewa 2/4.
W południowo-wschodniej części Lasku, na końcu ulicy Dobrogniewa, znajdował się zbudowany w latach 50. XX stulecia (nominalnie jako dar Związków Zawodowych) Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Do czasu zbudowania Pałacu Kultury i Nauki miał on (wraz z podobnymi obiektami w Katowicach i Szczecinie) status Pałacu Młodzieży. Dom Kultury Dzieci i Młodzieży został w końcu lat 70. przeniesiony na ulicę Brożka, a będący w złym stanie budynek został wyburzony w latach 90.
W okresie powojennym las został przecięty linią kolejową. Na początku XXI wieku las został pomniejszony od strony wschodniej w związku z budową Trasy Toruńskiej.
Istnieje kontrowersja co do historii Lasku na Kole w okresie II wojny światowej.
Według Marii Trzcińskiej, na obszarze lasku lub na terenie Fortu Bema mają znajdować się także pozostałości po obozie jenieckim z 1939 roku i KL Warschau,. Te pozostałości to np. elementy betonowej konstrukcji (kawałki murów oraz wybetonowane ‘podziemie’ dawnego budynku), znajdujące się w lasku, na wylocie ul Dahlberga. W tym miejscu stoi kamień upamiętniający poległych tam Polaków.
Tezom Marii Trzcińskiej zaprzecza historyk IPN Bogusław Kopka. Według przedwojennych mieszkańców Koła pozostałości w głębi lasku należały do baraku półkolonii, a wybetonowany dół, widoczny na udostępnionym w Internecie zdjęciu z 1944 roku miał być basenem. O baraku wspomina zeznanie świadka Stefana S. (Sygnatura akt S 12/02/Zn): “W czasie okupacji niemieckiej, w 1942 lub 1943 r., daty dokładnie nie pamiętam, w baraku usytuowanym w Lasku na Kole byłem na półkolonii, którą zorganizowała moja szkoła. W czasie jej trwania dzieci z wychowawczyniami bawiły się w lasku w różne gry i zabawy”. Według zeznania powstańca warszawskiego, Mariana Grabusińskiego na terenie lasku do 1 sierpnia 1944 “był folwark, gospodarstwo tam było. Nie wiem, czy to zakonnice prowadziły czy ktoś”. Powstaniec warszawski, Barbara Wiktoria Lewandowska wspomina o zbieraniu opału na terenie Lasku na Kole w czasie okupacji.
Zapraszamy!