Warszawa-Wesoła 25 LIPCA

Wesoła 25 LIPCA

KOMPLEKSOWE INFORMACJE O WYŚCIGU
MiejsceBiuro zawodów – czyli nasze miasteczko wyścigowe – zlokalizowane będzie w nowym miejscu, na ścieżce leśnej od ul. Brata Alberta (na wysokości pętli autobusowej 183). Tam także będzie usytuowany start i meta.

mapa dojazdu
RejestracjaRejestracja będzie również prowadzona w biurze zawodów od godz. 10:00
Formularz

TrasaLink
Klasyfikacja sektorowa<1-szy sektor startowy dla najlepszych 8 zawodników OPEN z dystansu MEGA/GIGA oraz 3 zawodniczki w kategorii OPEN MEGA bez podziału na kategorie wiekowe
(dotyczy zawodników obecnych na zawodach).
Mając na uwadze bezpieczeństwo zawodników dyst. MINI na poszczególnych edycjach wprowadzony zostaje 1-szy sektor startowy dla najlepszych 8 zawodników w klasyfikacji OPEN. Dotyczy to tylko tych zawodników i zawodniczek, którzy są obecni na starcie edycji maratonu. Na miejsce nieobecnych nie będą wyznaczani zawodnicy z następnych miejsc.
Ramowy program– od godz. 10:00 akredytacja uczestników w biurze wyścigu,
– godz. 12:00 – start dyst. GIGA, 6 rund x 10 km, łącznie 60 km
– godz. 12:10 – start dyst. MEGA, 3 rundy x 10 km, łącznie 30 km
– godz. 12:15 – start dyst. MIKRO
– godz. 14:00 – start dyst. MINI, 1 runda, 10 km
Dekoracje nastąpią po zakończeniu każdego z dystansów.

Limit czasuTrasa zostanie zamknięta o 15.30
BufetyDla dyst. MEGA/GIGA na rundzie, w okolicy start/meta.
Bufet stacjonarny:
* Gorący posiłek regeneracyjny (talony do odbioru w biurze zawodów)
* Ciasta i ciastka
* Woda mineralna
Wsparcie i pomoc w przeprowadzeniu wyściguDzielnica Wesoła m.st. Warszawy
Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego
UbezpieczenieOrganizator posiada polisę OC.
Numery, chipy do pomiaru elektronicznegoZawodnicy są zobowiązani do jazdy z numerem startowym na kierownicy. Układ do pomiaru elektronicznego zamontowano do numeru startowego
NagrodyZa miejsca 1-3 na dystansie MEGA i GIGA:
o OPEN – trofea sportowe (puchar lub medal lub dyplom), nagrody rzeczowe,
o Kategorie wiekowe – trofea sportowe
Za miejsca 1-3 na dystansie MINI:
o Kategorie wiekowe – trofea sportowe
Dyst. MIKRO - drobne upominki.
Ważne przypomnieniaZawodnicy muszą szanować środowisko naturalne i bezwzględnie nie mogą zanieczyszczać trasy maratonu poza wyznaczonymi strefami bufetu.
Zaśmiecanie trasy maratonu karane będzie dyskwalifikacją. Nie wolno używać szklanych pojemników w pobliżu i na trasie zawodów.
Przed startem zawodnik powinien zapoznać się z trasą maratonu, poprzez próbny przejazd przedstartowy lub dokładne obejrzenie mapki trasy maratonu i to zawodnik jest odpowiedzialny za znajomość trasy.
- ZAPISY REKOMENDOWANE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ, ZAKŁADKA REJESTRACJA, z uwagi na limity nie gwarantujemy przyjęcia zawodników którzy pominą tą formę zapisów,
- każdy dystans startuje oddzielnie (UWAGA NA GODZINY STARTU) aż do jego zakończenia nagradzaniem, po zakończeniu jego uczestnicy muszą opuścić teren miasteczka zawodów, po czym nastąpi start kolejnego dystansu,
- w miasteczku zawodów zachowujemy stosowne odległości,
- przy biurze zawodów oraz przy toaletach będzie możliwa dezynfekcja rąk,
- każdy zawodnik otrzymuje przy zapisach numer startowy z czipem, numer pozostaje własnością zawodnika na cały sezon 2021. Opłata za czip (system pomiaru czasu) z numerem w wysokości 30 zł wyłącznie gotówką w biurze zawodów obowiązuje wszystkich uczestników.
- rekomendujemy dokonanie opłat startowych na konto zgodnie z regulaminem,
- zawodnik zobowiązany jest do wypełnienia karty zgłoszenia, karta jest ważna na rok kalendarzowy. Karta dostępna na naszej stronie lub w biurze zawodów. ZALECAMY WCZEŚNIEJSZE WYDRUKOWANIE KARTY I PRZYJŚCIE Z WYPEŁNIONĄ,
- wyniki podawane są również za pomocą SMS, konieczne jest wtedy podanie numeru telefonu w karcie zgłoszenia.

 

 

 

Warszawa Wesoła – to dzielnica z bogatą historią. Podczas II wojny światowej była ośrodkiem działalności konspiracyjnej. Organizatorem walki podziemnej i założycielem Piątej Kompanii Armii Krajowej Rejonu (pułku) „Dęby” w Wesołej był por. Stefan Berent – pseudonim „Steb”. Piąta kompania składała się z trzech plutonów, z których pierwszy obejmował teren Wesołej, Groszówki, Grzybowej, Zielonej oraz Szkopówkę, drugi działał na obszarze Woli Grzybowskiej, Sulejówka i Żurawki, natomiast trzeci – obejmował Starą Miłosnę, Żwir i Zakręt. W 1944 Piąta Kompania liczyła ok. 100 żołnierzy.

W lipcu 1944 w związku z przygotowywaniem Niemców do obrony wysiedlono ludność i zaminowano teren. Wiele osób trafiło do Rembertowa, a także do obozu w Pruszkowie. Przez 6 tygodni przebiegał tu odcinek frontu niemiecko-sowieckiego. Ze względu na duże zniszczenia w Warszawie, po wojnie przesiedlono na teren Wesołej ponad tysiąc mieszkańców stolicy.

W 1952 utworzono gminę Wesoła, wchodzącą w skład powiatu warszawskiego. Tworzyły ją wyłączone z dotychczasowej gminy Sulejówek gromady: Miłosna Stara, Szkopówka, Wesoła i Zielona Grzybowska, oraz gromada Pohulanka z gminy Wiązowna.

W 1957 Wesoła weszła w skład nowo powstałego powiatu otwockiego. 17 grudnia 1968 dotychczasowe osiedla połączono  i utworzono miasto Wesoła w województwie warszawskim. W 1971 r. liczyło ono 8367 mieszkańców i obejmowało obszar 23 km².

1 stycznia 1999 w związku z reformą administracyjną znalazła się w powiecie mińskim w województwie mazowieckim a 1 stycznia 2002 została przeniesiona do powiatu warszawskiego w tymże województwie.

27 października 2002 większość mieszkańców Wesołej w referendum zdecydowała o wejściu miasta w skład Warszawy. Wesoła stała się wtedy jedną z 18 dzielnic stolicy. W głosowaniu brało udział ok. 25% mieszkańców Wesołej, z czego ponad 70% zagłosowało za przyłączeniem Wesołej do Warszawy.

Po przyłączeniu Wesołej do Warszawy podjęto precedensową decyzję o pozostawieniu bez zmian ponad 260 (z ok. 300 ogółem) dublujących się nazw ulic i placów. Wcześniej w takich przypadkach nazwy na włączanych terenach zmieniano, jeżeli powtarzały one nazwy już istniejące w Warszawie. W Wesołej funkcjonują one równolegle z takimi samymi nazwami w innych częściach stolicy, a rozróżnianie podwójnych lokalizacji w tej dzielnicy odbywa się poprzez kod pocztowy i częste posługiwanie się w adresach nazwą „Warszawa-Wesoła”.

Zabytki

  • Kościół parafialny Opatrzności Bożej w Wesołej – ufundowany w 1938 r. przez właściciela okolicznych dóbr księcia Emanuela Bułhaka w stylu wczesnochrześcijańskim. Nigdy nie dokończony w zamierzonej formie. W 1979 r. wnętrze kościoła zostało przebudowane w stylu wczesnobizantyjskim i ozdobione polichromiami i drogą krzyżową Via Crucis autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego. Na początku XXI wieku kościół został poddany gruntownemu remontowi, który znacznie zmienił jego pierwotny stylowy zewnętrzny i wewnętrzny wygląd.
  • Kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego w Starej Miłośnie – zbudowany z drewna w stylu zakopiańskim. Wybudowany po I wojnie światowej w Rokitnie pod Błoniem. W 1948 r. przeniesiony na obecne miejsce. W 2006 r. wnętrze kościoła uległo zniszczeniu przez pożar. Podczas remontu świątyni zostało jednak odtworzone.
  • Czworak w Starej Miłośnie – wzniesiony w XIX wieku.
  • Przedwojenna zabudowa willowa w Wesołej – kilkanaście domów rozmieszczonych w różnych częściach dzielnicy wkomponowanych w otaczający je sosnowy las.

Koniecznie trzeba dodać że na terenie dzielnicy położony jest  Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka.  Utworzony w latach 1986-1988, obejmuje południowo-wschodnią część Warszawy (Wawer, Wesoła), Józefów, Otwock, Karczew, oraz gminy: Wiązowna, Celestynów, Osieck, Sobienie-Jeziory, Kołbiel, Pilawa.